ANASAYFA SİTEDE ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE İLETİŞİM

BİLGİLENDİRME:

Elbette altta ki isimlerin hepsini bir tutmuyoruz. Reddiye ve tenkit edilenleri bir kategori altında topladığımız için böyle uygun gördük.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

GALERY

EN ÇOK OKUNANLAR

SİTEMİZE ZİYARETLER!

       
Faruk Beşer'in Bize Mesajı ve Tasavvuf Çarpıtması

Faruk Beşer'in Bize Mesajı ve Tasavvuf Çarpıtması

Tarih 12 Eylül 2017, 23:11 Editör Yönetici

Faruk Beşer'in Bize Mesajı ve Tasavvuf Çarpıtması

Faruk Beşer isimli bir mail adresinden web sitemize şu mesaj geldi;

Tarih12 Eylül 2017, 17:56
IP
Mesajİtibar katilliği size yakışmaz Birilerini itibarsızlaştırırsanız büyük olmuş olmazsınız Lütfen benimle ilgili karalayıcı haberleri silin Sizin yaptığınız tasavvuf değildir tahkir ve tezyiftir


Bu mesajı gönderenin hakkımızda yaptığı iftiralardan dolayı kendisini Allahu Tealaya havale ediyoruz.

Sonra baktık sitemizde Faruk Beşer'le ilgili bir tane yazı var, o da ihvanlar.net'in hazırladığı Fetullah Gülen'i övüp göklere çıkardığı "Fethullah Gülen Fıkhını Anlamak" adlı kitabı hakkında tenkid yazısı..

Küçük bir araştırma yaptığımızda yeni bilgiler eklemek elzem oldu, eğer o mesajı gönderen Faruk Beşer'in kendisi ise, bu ondaki kibir ve hırsın alameti olsa gerek..

01 Şubat 2015 tarihli köşe yazısında tasavvuf hakkında yazılar yazmış. Baktığımızda maksadın üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek olduğunu anlıyoruz. Bazı ham cahil sufilerin ettiği sözlerden yola çıkarak tasavvufu bilinç altında öcüleştirmiş, bunu bilerek mi bilmeyerek mi yaptı bilemiyoruz.

Sormazlar mı o zaman.. Akaid, fıkıh, tasavvuf yani ilim, amel, ihlas alanlarında; akaid ilmiyle iştigal eden birilerinin yanlış akaid fikirlerinden dolayı tüm akaid ilmini töhmet altında bırakmak ne kadar zalimceyse, fıkıh ve tasavvuf alanında da aynısı geçerlidir. Büyükler "Şeriatı olmayanın tarikatı olmaz" buyurmuşken, daha halen günümüzde de kökeni Osmanlı, Selçuklu'dan sahabe dönemine, oradan Peygamber Efendimize uzanan ve günümüzde halen tüten tasavvufi ocakların varlığını görmezden gelip, tasavvufu karalamak, dinimize, ecdadımıza, bu topraklara ihanet değilde nedir?

Bu şahıs hakkında şimdilik bu kadarla yetinelim, fazla zamanımız olmadığı için bu ara ilgilenemiyoruz, şimdi bir blog sayfasında yazılmış yazıyı ekliyoruz..


Aşağıda ki yazı kaynağı: https://asikyekini.wordpress.com/2017/04/03/faruk-beserin-tasavvuf-tarikat-ve-cemaatler-hakkinda-yazdiklarina-dair/


Faruk Beşer’in Tasavvuf, Tarîkat ve Cemaatler Hakkında Yazdıklarına Dair

İnsanlardan biri çıkacak senelerce fıkıh okuyup yazacak, akademilerde hocalık yapacak, F. Gülen’den ilhamla bu işlere girdiğini söyleyecek, Onun fıkhını anlamaya dair bir işe girişip kitap yazacak, fetvaları güzelleyebilmek için her yönden girip çıkacak tuhaf tuhaf şeyler yazacak, kâğıdı ve kâğıdın elde edildiği ağacı ziyan edecek, onun dalını, gövdesini ve kökünü heba edecek yetmeyecek tutacak hanımlara özel fetvalar yazıp içini şazzlarla doldurup taşıracak…

En acayibi de kendisine yöneltilmiş tasavvufi mesaile müteallik sorulara, müctehid olarak deklare edilmesine karşın, tasavvufun kaynaklarından bakma, tetkik tahkik etme, araştırma soruşturma gibi işlere hiç girişmeden kafasına göre, anladığı ve anlatıldığı kadarıyla değerlendirme yapıp basitçe hafifçe cevaplar verecek, bu hürriyeti(!) sonuna kadar kullanacak.

Ama haklı tabii ki, rabıta, tevessül vb. gibi konulara indirgenemez tasavvuf. Çünkü o, tasavvufu kalburüstü allame zahidlerin zühdüne tahsis etmiştir. Tekke kültürü insanların geneline bakan terbiye metotlarını görmez o. Fakihtir sözde, insanların dertleriyle ilgilidir yeri geldiğinde psikolojiden dalar, sosyolojiden dalar ama mesele Tarîkat-Tasavvuf çizgisi olduğu zaman buna ihtiyaç hissetmez. Çünkü zihin farklı kodlanmış, niyet bozuk bir defa. Müctehidlik, fakihlik burada işlemez. Hâlbuki biraz kurcalasa bahsettiğim mesailin tasavvuftan ziyade bizzat alanı olan Fıkhın konusu olarak ele alınıp değerlendirdiğini görecektir ama o bunu zaten bilir de bildikleri, bu konularda devreye girmez. Dedik ya bir yerde bir bozukluk var.

Sonra Selefî-Tasavvuf vurguları… Bu işte işin psikolojisini, sosyolojisini anlayamamak, algılayamamaktır. Seyr-i Sülûk tecrübesinin ne olduğunu kavrayamamaktır. ”Selef yaptı mı, yoksa yapmadı mı kardeşim?” sorusunun, sihirli ifadesinin sihrine, büyüsüne kapılıp da bir tecrübeyi silip aklınca, zihinlerde ve algılarda temizlik yapmaktır. Çünkü bu iş ona kalmış, ona kadar kimse yapamamıştır. Bu günlerde sürekli tasavvuf vurguları, tasavvuf yazıları, tasavvufun bilirkişisi olarak tv programlarına filan katılmalar bilmem neler anlayabilmek mümkün değil.

İşi-gücü bırakıp da biraz sakal bırakınca böyle mistik bir havaya bürününce o tasavvufi mesaili ilimden uzak bir yaklaşımla kesip kesip biçen birisi ne oldu da tasavvufun bilirkişisi, otoritesi kesildi? Nasıl olsa o kadar övenler, yüceltenler, methiyeler düzenler, müctehid olarak takdîm edenler var. Bunların arasında karınca kararınca küçük bir eleştiri de oluversin dedik sadece. Allah var güzel gidiyorsunuz. Rabbim yolunuzu açık etsin, geçmişte devrilen çamları unutmadan.

Not. Bu yazı; Faruk Beşer’in Yenişafak Gazetesindeki bir yazısı üzerine 5 Şubat 2015 tarihinde kendisine twitter üzerinden yazmış olduğumuz ve karşılığında bizi engellediği yazıdır.Bu haber 4751 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
FARUK BEŞER

Fethullah Gülen'i müctehid olarak gören Faruk Beşer

Fethullah Gülen'i müctehid olarak gören Faruk Beşer Fethullah Gülen'i müctehid olarak gören Faruk Beşer

(c) 2014 - 2016 Bu web sitemizle biz kesinlikle bir inanca ve kişilere saldırı yapmıyoruz. Bu tamamen inandığımız değerlere, inanca saldıran bir zihniyeti deşifre ve bilgilendirme amacıyla, kaynak ve yorumlara dayalı özgür ifadenin savunulduğu bir web sitesidir. Olmamasını düşündüğünüz sayfa ve nedenlerini bize göndermeniz halinde, değerlendirip gerekli işlemi yapacağımızıda buradan bildiririz. Kaynak göstermek şartıyla alıntılar yapılabilinir! Reddiyeler.com - Ehli sünnet itikadı üzerine yazılan faydalı yazılar..
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Alt Yapy: MyDesign