ANASAYFA SİTEDE ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE İLETİŞİM

BİLGİLENDİRME:

Elbette altta ki isimlerin hepsini bir tutmuyoruz. Reddiye ve tenkit edilenleri bir kategori altında topladığımız için böyle uygun gördük.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

GALERY

EN ÇOK OKUNANLAR

SİTEMİZE ZİYARETLER!

       
İran'da tutuklamaları protesto eden sünnilere ateş

İran'da tutuklamaları protesto eden sünnilere ateş

Tarih 17 Mayys 2012, 17:20 Editör Yönetici

Şia her zaman ki gibi çirkin yüzünü gösteriyor..

İRAN ANALİZ /İran güvenlik güçlerinin Sünnilerin çoğunlukta yaşadığı Belucistan / Sistan bölgesinde İslami teşkilatların düzenlediği gösteriye açtığı ateş sonucu ilk belirlemelere göre bir kişi ölürken bazıları da yaralandı. Rask şehrinde düzenlenen gösteri bölgedeki Ehli Sünnet alimlerinden bazılarının devlet güçlerince tutuklanmasını protesto nedeniyle gerçekleştirildi.


Son olarak Şeyh Abdulgaffar Nakşibendi adlı İranlı Sünni alimin tutuklanıp cezaevine konulması bölgede bardağı taşıran son damla oldu. Sürekli olarak Sünni alimlerin, imamların, hatiplerin ve aktivistlerin rejim güçlerince hedef alınması, sistematik baskılara ve tutuklamalara maruz kalması bölgede gerginliğin en önemli sebeplerinden bir tanesi olarak değerlendiriliyor. Zahidan şehrinden dönüşü esnasında tutuklanan alim Şeyh Abdulgaffar Nakşibendi’nin neden tutuklandığı, nereye götürüldüğü ise tıpkı birçok vakada olduğu gibi bilinmiyor.

Belucistan’daki Sünni alimlerin önde gelenlerinden birisi olan Şeyh Fethi Muhammed Nakşibendi, Barud şehrindeki cuma hatibi ve imam Şeyh Abdullah Mollazade ve 13 Sünni daha bir müddet önce İran rejim güçlerince tutuklanmıştı. Babasının akıbetini öğrenmek için Rasak şehrine giden oğlu Şeyh Abdulgaffar da rejim güçlerince tutuklandı. Bunun üzerine devletin Sünni karşıtı siyasetini, baskılarını ve haksız tutuklamaları protesto eden halk gösteri düzenledi. Ancak güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu bir kişi şehit oldu, birçokları ise yaralandı. Şehrin üzerinde helikopterlerin yakın mesafeden uçtuğu, çok sayıda güvenlik gücünün şehirde yayıldığı naklediliyor. Şehit edilen kişinin Can Muhammed Dağani olduğu ve 15 Mayıs tarihinde defnedildiği öğrenildi.

İtimad adlı günlük gazete ise en az iki kişinin açılan ateş sonucu yaşamını yitirdiğini nakletti. Alman Deucthce Welle’nin Farsça haber kısmı ise zaten rejim güçlerinin protestoya katılanları kameraya çekip tespit ettiğini, takip eden günlerde ise tutuklamalara başladığını yazdı.

Ocak ayında önde gelen bir Sünni alim Mevlevi Mustafa Ceng Zehi Sistan-Belucistan arasında şehit edilmişti. İran rejimi sözde cinayete karıştığını iddia ettiği kişileri tutukladığını duyurmuştu. Ancak bölge halkı istihbarat birimlerinin çokça müdahil olduğu olaylarda faili mechul cinayetlerin neden sadece Sünnileri kapsadığı sorusunu soruyor.

Bu haber 18338 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
ŞİA MEZHEBİ-İRAN

İRAN VE ŞİA GERÇEĞİ - ŞİİLERİN BATIL İNANÇLARI

İRAN VE ŞİA GERÇEĞİ - ŞİİLERİN BATIL İNANÇLARI İRAN VE ŞİA GERÇEĞİ - ŞİİLERİN BATIL İNANÇLARI (Sahabeye nasıl lanet ediyorlar)

TRT Ekranlarından Mezheplere Saldırı ve Şia'yı Kurtarma

TRT Ekranlarından Mezheplere Saldırı ve Şia'yı Kurtarma Pelin Çift İle Gündem Ötesi adlı program İsrail'in ve Vatikan'ın yapamadığını Devlet kanalından yapıyor..

(c) 2014 - 2016 Bu web sitemizle biz kesinlikle bir inanca ve kişilere saldırı yapmıyoruz. Bu tamamen inandığımız değerlere, inanca saldıran bir zihniyeti deşifre ve bilgilendirme amacıyla, kaynak ve yorumlara dayalı özgür ifadenin savunulduğu bir web sitesidir. Olmamasını düşündüğünüz sayfa ve nedenlerini bize göndermeniz halinde, değerlendirip gerekli işlemi yapacağımızıda buradan bildiririz. Kaynak göstermek şartıyla alıntılar yapılabilinir! Reddiyeler.com - Ehli sünnet itikadı üzerine yazılan faydalı yazılar..
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Alt Yapy: MyDesign